24 października 2021

Ubezpieczenia komunikacyjne

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

 

Własny pojazd to duże udogodnienie. Niemniej, po jego zakupie trzeba pomyśleć o znalezieniu wszechstronnego ubezpieczenia komunikacyjnego, które jak najlepiej zabezpieczy Twoje interesy.

Wybierać możesz spośród wielu rozwiązań. Obowiązkowo musisz nabyć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). W ten sposób zabezpieczasz się przed koniecznością naprawienia z własnej kieszeni szkód wyrządzonych ze swojej winy osobom trzecim. Dodatkowo warto dokupić również ubezpieczenie AC. W ten sposób zabezpieczysz się również przed szkodami, które powstaną w Twoim majątku na skutek wypadku lub kradzieży.

Opcjonalnie możesz również pomyśleć o wyborze ubezpieczenia assistance oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki nim otrzymasz pomoc w razie unieruchomienia pojazdu oraz dodatkowe środki na wypadek powstania uszczerbku na zdrowiu u Ciebie bądź współpasażera.

 

Uwarunkowania prawne odpowiedzialności

 

Odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych wynika z przepisów prawa. Zgodnie z art. 822 kodeksu cywilnego w razie zawarcia umowy ubezpieczenia OC ubezpieczyciel jest zobowiązany do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony.

Na tej podstawie poszkodowany może dochodzić odszkodowania zarówno od sprawcy, jak i zakładu ubezpieczeń. Zwiększa to szanse pełnego zaspokojenia roszczenia. W praktyce jednak w większości sytuacji w postępowaniu sądowym pozywany jest ubezpieczyciel.

 

Czy ubezpieczenia komunikacyjne są potrzebne?

 

Ubezpieczenie komunikacyjne to obowiązkowa umowa w przypadku każdego posiadacza pojazdu. Koszty napraw są bardzo wysokie nawet w przypadku nieautoryzowanych warsztatów. Uszczerbek może być jeszcze większy w przypadku szkody całkowitej. W każdym przypadku bez posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego sprawca byłby zobowiązany do poniesienia wszystkich kosztów z własnej kieszeni.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia komunikacyjnego?

 

Wybierając ubezpieczenie komunikacyjne, należy dokładnie przeczytać zarówno treść polisy, jak i ogólnych warunków ubezpieczenia. Przemyślenia wymaga zarówno suma ubezpieczenia, jak i opcje dodatkowe.

O ile w przypadku ubezpieczeń OC granice odpowiedzialności są określone ustawowo, to w zakresie ubezpieczenia AC, assistance oraz NNW to Ty decydujesz, na jaką kwotę ubezpieczenia się zdecydujesz. Przed dokonaniem wyboru ostatecznej oferty warto porównać opcje oferowane przez poszczególnych ubezpieczycieli, tak aby nie przepłacić.

 

Sprawdzony agent ubezpieczeniowy wybierze dla Ciebie najlepszą ofertę

 

W praktyce podczas wyboru ubezpieczenia komunikacyjnego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego agenta ubezpieczeniowego. Sprawdzony specjalista przedstawi dostępne rozwiązania i doradzi, które z nich wybrać.

Agent ubezpieczeniowy posiada również dostęp do atrakcyjnych rabatów, które może zaoferować Tobie. W ten sposób za to samo ubezpieczenie masz szansę zapłacić mniej, niż dopełniając formalności na własną rękę.

 

 

Czytaj więcej na naszym blog

24.10.2021

Ubezpieczenia Rolnicze

Wypłaty odszkodowań z obowiązkowych i dobrowolnych ubezpieczeń rolniczych pozwalają zniwelować straty powstałe w wyniku powodzi, gradobicia lub suszy. Czytaj więcej
24.10.2021

Ubezpieczenie nieruchomości

Dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie nieruchomości? Czytaj więcej
25.10.2021

Czym różni się ubezpieczenie OC od AC?

Ubezpieczenie pojazdu jest zabezpieczeniem właściciela przed niekorzystnymi następstwami wypadku lub kolizji. Szkoda może obejmować uszkodzenie pojazdów oraz uszczerbek na zdrowiu. Czytaj więcej