11 stycznia 2022

Grupowe ubezpieczenie na życie

Grupowe ubezpieczenie na życie zawierane jest w zakładzie pracy. W tekście znajdziesz informacje na temat kosztów takiej ubezpieczenia, zakresu ochrony oraz wyłączeń odpowiedzialności. Podpowiadamy też, czym jest otwarte grupowe ubezpieczenie na życie. Na końcu artykułu porównujemy indywidualną polisę na życie z grupową. Miłej lektury!

Ubezpieczenie grupowe na życie – definicja i zakres

Ubezpieczenie grupowe na życie najczęściej występuje w zakładach pracy. Produkt jest skierowany do pracowników i ich rodzin. Często ubezpieczony ma do wyboru kilka wariantów ubezpieczenia. Dlatego, że wśród pracowników mogą być osoby w różnym wieku i odmiennej sytuacji rodzinnej. Podczas doboru polisy pracowniczej warto zwrócić uwagę na zakres i sumę ubezpieczenia.

Zakres ubezpieczenia obejmuje podstawowe zdarzenia. Można do nich zaliczyć:

  • Zgon: wysokość świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia i okoliczności w jakich doszło do śmierci. Jeżeli zdarzenie miało miejsce podczas wykonywania pracy, wówczas odszkodowanie może być wyższe.
  • Choroby przewlekłe: warto przeczytać OWU i zapoznać się z listą chorób, które obejmuje polisa.
  • Pobyt w szpitalu: wysokość odszkodowania zależy od długość hospitalizacji, powodów pobytu placówce medycznej.
  • Śmierć osoby bliskiej: kwota świadczenia będzie wyższa, jeśli zgon nastąpi w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
  • Nieszczęśliwy wypadek: wysokość odszkodowania jest liczona na podstawie procentowego uszczerbku na zdrowiu – np. złamanie nosa to 3 proc. sumy ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia w grupowym ubezpieczeniu na życie

Ubezpieczenie grupowe na życie charakteryzuje się niską sumą ubezpieczenia. Kwota na jaką można się ubezpieczyć wynosi od kilkudziesięciu do stu tysięcy złotych. Warto podkreślić, że indywidualne ubezpieczenie jest znacznie wyższe – może sięgać nawet kilka milionów złotych.

Ważne: niska suma ubezpieczenia w grupowym ubezpieczeniu na życie może być niewystarczająca w przypadku spłaty kredytu hipotecznego.

Otwarte grupowe ubezpieczenie na życie

Otwarte ubezpieczenie grupowe, to produkt, który można kupić poza miejscem pracy. Polisa jest skierowana do osób, które nie są zatrudnione na etacie, a chciałyby skorzystać z ochrony w preferencyjnej cenie.

Z ubezpieczeń otwartych najczęściej korzystają przedstawiciele wolnych zawodów, freelancerzy. Co istotne, zakres ochrony jest bardzo podobny w stosunku do zwykłego ubezpieczenia grupowego. Tak samo jak przy innych ubezpieczeniach w szczególności należy zwrócić uwagę na zakres, karencję i wyłączenia odpowiedzialności.

Wyłączenia odpowiedzialności w grupowym ubezpieczeniu na życie

Wyłączenia odpowiedzialności są zawsze jasno sprecyzowane w OWU. To wydarzenia po których ubezpieczyciel gwarantuje sobie prawo niewypłacania świadczenia. Najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności w grupowym ubezpieczeniu na życie to:

  • do zdarzenia dojdzie, jeśli ubezpieczony był pod wpływem alkoholu,
  •  ubezpieczony umyślnie zrobił sobie krzywdę,
  •  do szkody dojdzie w wyniku rażącego niedbalstwa,
  •  szkoda nastąpi w wyniku popełnienia przestępstwa.

Wyłączenie odpowiedzialności dotyczy również brania udziału w bójkach, rozruchach i protestach, atakach terrorystycznych, zatajaniu informacji o własnym stanie zdrowia, przebywaniu na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne czy prowadzeniu pojazdu bez wymaganych.

Różnice między indywidualnym, a grupowym ubezpieczeniem na życie

Podstawową różnicą między indywidualnym ubezpieczeniem na życie, a grupowym jest sposób zawarcia umowy. Do rozbieżności należy też zaliczyć okres, zakres i sumę ubezpieczenia.