Strefa wiedzy
Ubezpieczenie z Funduszem Kapitałowym to połączenie ochrony i inwestowania. W tekście opisujemy elementy na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru polisy. Podpowiadamy też, kiedy można wypowiedzieć umowę oraz jak wygląda wykup ubezpieczenia.
Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym, to specyficzny rodzaj polisy. W ramach usługi ubezpieczony ma zapewnioną ochronę i inwestycję środków. Pieniądze są lokowane w akcje, obligacje, metale szlachetne, itp. Okres ubezpieczenia jest długi i wynosi od 10 do 30 lat. Krótkie okresy są nieopłacalne ze względu na niski zysk.
Reasumując: w klasycznym ubezpieczeniu na życie, całość składki przeznaczona jest na ochronę. Natomiast w ubezpieczeniu z UFK środki ze składki są rozbite na ochronę i inwestowanie.
Co istotne fundusze mają strukturę otwartą, czyli kapitał może lokować właściciel polisy lub towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto podkreślić, że istnieją specjalne platformy do inwestowania.
Podczas podpisywania umowy, należy określić proporcje w uiszczanej składce. Wyższe nakłady na ochronę, obniżają część inwestycyjną i odwrotnie.
W ubezpieczeniu z funduszem kapitałowym, ryzyko inwestycyjne ponosi ubezpieczony. Podczas procesu inwestycji należy wybrać odpowiednią strategię i zdecydować się na odpowiedni fundusz. Na rynku dostępne są różnego rodzaju fundusze:
Fundusz bezpieczny,
Fundusz zrównoważony,
Fundusz agresywny,
Fundusz gwarantowany,
Fundusz międzynarodowy,
Fundusz walutowy.
Na co zwrócić uwagę wybierając polisę z UFK?
Podczas przeglądania ofert ubezpieczeń z UFK, warto przeczytać OWU. Podczas lektury w szczególności należy zwrócić uwagę na:
zasady przystąpienia i rezygnację z usługi przed zakończeniem umowy,
kosztach związanych z rezygnacją z umowy,
kosztach związanych z obsługą polisy.
Przed podpisaniem umowy należy określić, czy środki będą inwestowane samodzielnie. Warto też zdecydować, kto otrzyma środki, jeżeli osoba ubezpieczona umrze.
W ubezpieczeniu inwestycyjnym suma ubezpieczenia rośnie wraz z czasem trwania umowy. Na wysokość sumy ma wpływ część odsetkowa polisy. Jeżeli zgon ubezpieczonego nastąpi wcześniej, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca mniejszą kwotę wynikającą z sumy ubezpieczenia.
Przykładowo: umowa na polisę UFL została podpisana na 30 lat. Po tym okresie suma ubezpieczenia wynosi 100 000 zł. Jednak ubezpieczony umiera wcześniej i kwota należna dla rodziny zmarłego to 75 proc. sumy ubezpieczenia.
Wypowiedzenie umowy z UFK może nastąpić w określonych sytuacjach. Należą do nich:
właściciel polisy może zrezygnować z ubezpieczenia bez konsekwencji w ciągu 30 dni od podpisania umowy.
istnieje możliwość rezygnacji w późniejszym terminie. Jest to niekorzystne, ponieważ ubezpieczyciel naliczy opłatę likwidacyjną.
przed rezygnacją warto sprawdzić wartość wykupu w zależności od terminu rozwiązania umowy.
Uwaga: w przypadku problemów z rezygnacją, swoich praw można dochodzić na drodze sądowej. Ostatni wyrok Sądy Najwyższego w sprawie UFK jest korzystny dla klientów TU. Proces jednak może być długi i kosztowny.
W sytuacji gdy zrezygnujemy z umowy przed końcem okresu, firma ubezpieczeniowa oferuje tzw. wykup. Istnieją dwa rodzaje wykupu:
częściowy (to kapitał zgromadzony na rachunku dodatkowym)
całkowity (środki pochodzą z rachunku podstawowego, dodatkowego)
Alternatywą dla ubezpieczenia z funduszem kapitałowym jest polisolokata. To inwestycja długoterminowa, która wiąże się z opłacaniem składek przez cały okres trwania umowy. Wycofanie środków z inwestycji skutkuje rozwiązaniem umowy.
TABELA